Valletta

Malta - Valletta

Republic Street se táhne jako páteř napříč celým poloostrovem až k pevnosti Fort St. Elmo. Ulice rozděluje město na dvě stejné části. Je z ní vyloučena veškerá doprava, a tak se stala korzem pro všechny obyvatele i návštěvníky města.

Národní archeologické muzeum bylo umístěno v Auberge de Provence, bývaléM sídlE nejstarší jazykové sekce johanitů. Budova byla postavena v letech 1571 - 1575 architektem Cassarem. V letech 1820 - 1954 v ní sídlil klub britských důstojníků a v roce 1957 zde bylo slavnostně otevřeno muzeum. Vystavuje nálezy z dob punských, etruských, řeckých a římských, ale především z maltských megalitických chrámů.

Valletta

Spolukatedrála sv. Jana je kostel z 2. poloviny 16. století. Byl hlavní katedrálou řádu johanitů. V katedrále je pohřbeno více než 400 rytířů. Sloupy a oblouky jsou zdobeny reliéfy. Hlavní loď JE po obou stranách lemována osmi zdobenými postranními kaplemi, věnovanými vždy jednomu či více krajanským oddílům řádových rytířů. V katedrálním muzeu je vystaveno 28 vlámských tapisérií ze 17. století. Největším pokladem muzea je oltářní obraz v oratoriu z roku 1608 od Michelangela di Caravaggia, nazvaný Stětí sv. Jana Křtitele.

Valletta

Náměstí Republiky (Misrah il Repubblica) je plné venkovních kaváren a obchůdků pod arkádami. Původně se nazývalo Královským (Queen's Square) a v jeho středu stojí socha královny Viktorie. Na náměstí je budova Maltské národní knihovny, která byla postavena v letech 1786 - 1796 jako poslední civilní stavba johanitů na ostrově. Knihovna uchovává na 300 000 knih a 10 000 rukopisů, týkajících se převážně historie řádu.

S náměstím Republiky sousedí Palácové náměstí (Misrah San Gorg) s dvoupatrovou, 95 metrů dlouhou budovou Velmistrovského paláce, postavenou podle Cassarova návrhu v letech 1568 - 1574. Velmistrovský palác je bývalé sídlo hlavy řádu, dnes v paláci sídlí maltský parlament, úřad prezidenta a muzeum, jsou zde také audienční sály využívané při oficiálních státních příležitostech.

Manoel Theatre - jedná se o nejstarší a nejzachovalejší divadlo v Evropě. Nenápadná budova z roku 1732 je kulturním srdcem ostrova.

Kostel Naší Paní z hory Karmel s mohutnou kupolí je karmelitánský kostel. Je jednou z dominant Valletty.

Pevnost St. Elmo byla původně normanská pevnost vybudovaná na obranu přístavu a lodních cest, Španělé ji rozšířili a v roce 1565 sehrála důležitou roli při obraně ostrova proti Turkům. Pevnost dostala přídomek Nedobytná. Dnes zde sídlí maltská dobrovolná armáda a Národní válečné muzeum.

Valletta

Mediterranean Conference Centre využívá prostory špitálu. Špitální činnost byla jednou z důležitých činností řádu, špitál měl 6 sálů. Nejen pečovatelský personál měl oddělené pokoje, ale i odložené děti a sirotci byli umístěni ve zvláštních místnostech, kde se o ně staraly řádové sestry. Byla to první nemocnice v Evropě, kde přijímali a rozdělovali pacienty podle jejich náboženského vyznání.

Maltská univerzita je z roku 1592. Byla založena z iniciativy řádu a řídili ji jezuitští knězi. Když byli v roce 1768 jezuité vyhnáni z Malty, správu převzali rytíři, univerzita byla rozšířena o teologickou, filozofickou, anatomickou, lékárnickou a chirurgickou fakultu. V roce 1798 Napoleon školu zrušil, Britové ji ale zase otevřeli. Dnes je tu vyšší škola.

Valletta

Dolní barracké zahrady - dominantou je v zahradě dórský chrámek, který byl postaven na paměť Sira Alexandra Balla, který vedl začátkem 19. století vzpouru proti Francouzům. Nad mořským zálivem pod zahradami se zvedá od roku 1992 monumentální památník věnovaný památce padlých ve 2. světové válce. Součástí památníku je Zvon příměří. Je odtud nádherný výhled na Velký přístav a Trojměstí.

Kostel Ztroskotání sv. Pavla je jednou z nejhezčích památek Malty a jeden z nejstarších kostelů ve Vallettě. Klenby jsou vyzdobeny kresbami ze života svatého Pavla.

Dům kastilských rytířů je barokní budova z 18. století. Byla ubytovnou rytířů původem z Portugalska, Kastilie a Leónu. Dnes tu úřaduje ministerský předseda a je tady také Ministerstvo informací.

Valletta

Horní barracké zahrady - park byl založen v roce 1775 na místě ruin staré bašty sv. Petra a Pavla. V kvetoucím parku stojí za pozornost bronzové sousoší Les Gavroches (Děti ulice) od místního sochaře Antonia Sciortina, socha lorda Stricklanda, generálního guvernéra Malty z let 1927 - 1932, busta Winstona Churchilla a náhrobek sira Thomase Maitlanda, guvernéra z let 1813 - 1824. Z parku se otvírají překrásné výhledy na město, Velký přístav a na Trojměstí na protějším břehu zálivu.

Valletta

Velký přístav, býval válečným i obchodním přístavem a hlavně neodolatelným lákadlem pro cizí námořní síly. Přístav ve svých nesčetných zálivech skýtá dokonalou ochranu lodím.

Zahrady Hastings Gardens opět poskytují krásné výhledy na město, přístav a moře. V parku je památník generála Hastingse, který byl v letech 1824 - 1826 místodržícím na Maltě.

Valletta Floriana je předměstí Valletty, kterému dominuje kostel svatého Publia. Zasvěcen je římskému prokurátorovi, jehož podle legendy apoštol Pavel v roce 60 obrátil na křesťanství.

Více o hlavním městě Valletta...

Slavné Trojměstí...